Dołącz do naszego programu - nauczaj lub ucz się języka polskiego!
Projekt „Chodź na słówko” polega na wspieraniu migrantów i migrantek w nauce języka polskiego. Prowadzimy ciągły nabór osób chętnych do prowadzenia konwersacji w języku polskim. W 2023 roku w programie wzięło udział 100 międzynarodowych par, które spotykały się minimum raz w tygodniu przez minimum trzy miesiące (większość spotyka się nadal) na żywo lub online.
Szkolimy naszych wolontariuszy z metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, opowiadamy, na czym polega specyfika pracy w środowisku migranckim. Wszyscy otrzymują dostęp do ćwiczeń i podręczników, mogą też korzystać z porady metodycznej.
Co mówią nasi wolontariusze i wolontariuszki?
„W grudniu 2023 zakończyłyśmy z Taisiją wspólne spotkania językowe. Zostały we mnie jednak rzeczy, którymi chcę się podzielić.- Dziękuję! To było cudowne doświadczenie. Chcą pomóc w nauce języka, wiele się o nim nauczyłam. To był świetny pomysł „między fundacyjny”! 😊- Dziękuję!! Za moją Taisiję ❤. Nie mogłam dostać cudowniejszej osoby do wspólnych spotkań. Jej determinacja i wnikliwość w nauce języka polskiego po prostu mi imponowała. Oprócz pracy i codziennych zadań, znajdowała siłę i czas na realizację swojego celu. Wiem, że dojdzie do perfekcji w posługiwaniu się językiem polskim ❤. Trzymam za nią kciuki i cały czas noszę w serduchu!” – Lidka
—————
Otwarta rejestracja do projektu „Chodź na słówko”
zarówno dla wolontariuszy jak i osób chcących uczyć się języka polskiego i/lub angielskiego znajduje się w zakładce WOLONTARIAT.
Pobierz publikację Chodź na słówko Zajęcia językowe wspierające indywidualnie osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa prowadzone przez wolontariuszki i wolontariuszy.
Broszurka w językach polskim, ukraińskim i angielskim o programie „Chodź na słówko”
Pobierz naszą publikację „Odkrywamy Polskę i Warszawę – w rozmowie i w terenie. Program klubu dyskusyjnego dla migrantów i migrantek”.
Publikacja zawiera przykładowe scenariusze zajęć klubu dyskusyjnego. Została stworzona z myślą o migrantach i migrantkach pragnących doskonalić język polski oraz lepiej poznać kulturę, tradycje i miejsca w Polsce. Program łączy naukę języka z aktywnym odkrywaniem nowych miejsc, poprzez rozmowy, interaktywne ćwiczenia i spacery. Jego celem jest stworzenie przestrzeni do nauki w kontekście codziennych sytuacji, polskich tradycji, historii oraz współczesnej kultury, uwzględniając jej różnorodne aspekty i symbole.
Pobierz publikację „Chodź na słówko: Program nauczania języka polskiego jako obcego dla wolontariuszy”.
Publikacja jest kompleksowym przewodnikiem dla wolontariuszy uczących języka polskiego jako obcego. Oferuje praktyczne porady oraz kreatywne pomysły na gry i zabawy, które ułatwiają naukę. Zawiera również zestaw scenariuszy lekcji stworzonych przez Monikę Jakubowską i Kubę Staszewskiego, które zostały opracowane na zlecenie Fundacji Polskie Forum Migracyjne.