W roku szkolnym 2024/2025 ze względu na wprowadzenie obowiązku szkolnego dla dzieci i młodzieży z Ukrainy przebywających na terytorium Polski, istnieje możliwość zapisania dziecka do szkoły poza planem rekrutacji.
Jeśli twoje dziecko kończy 7 lat w tym roku, masz obowiązek zapisać je do szkoły. W tym celu należy wybrać szkołę i złożyć wniosek z odpowiednimi dokumentami. W przypadku szkoły podstawowej dziecko musi zostać zapisane do szkoły rejonowej odpowiedniej dla miejsca zamieszkania. Może też zostać zapisane do szkoły wybranej przez opiekuna, o ile są wolne miejsce.
Wykaz szkół rejonowych dla miasta Warszawa znajdziesz na tej stronie.
Pamiętaj, że dziecko musi zostać przyjęte do szkoły niezależnie od tego, czy nadano mu numer PESEL, czy posługuje się językiem polskim oraz jaki jest jego status pobytowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo dziecka do nauki gwarantuje Konstytucja RP oraz ustawa Prawo oświatowe. O wykaz dokumentów, które należy przygotować w celu zapisania dziecka, zapytaj w sekretariacie szkoły, do której chcesz zapisać dziecko.
Przydatne informacje można również znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Co musisz wiedzieć przed zapisaniem dziecka do polskiej szkoły podstawowej:
W zależności od miejscowości, postępowanie rekrutacyjne do szkół podstawowych rozpoczyna się wiosną każdego roku kalendarzowego (marzec) i prowadzone jest:
a) w formie tradycyjnej (dokumenty papierowe, które należy dostarczyć do sekretariatu danej szkoły)
b) lub w systemie elektronicznym (np. na terenie Warszawy poprzez ten system.
W roku szkolnym 2024/2025 ze względu na wprowadzenie obowiązku szkolnego dla dzieci i młodzieży z Ukrainy przebywających na terytorium Polski, istnieje możliwość zapisania dziecka do szkoły poza w.w. planem rekrutacji.
Jeśli twoje dziecko kończy 7 lat w danym roku kalendarzowym, masz obowiązek zapisać je do szkoły. W tym celu należy wybrać szkołę i złożyć wniosek wraz z odpowiednimi dokumentami.
W przypadku szkoły podstawowej dziecko musi zostać zapisane do szkoły rejonowej w miejscu zamieszkania lub może zostać zapisane do szkoły wybranej przez opiekuna w rejonie zamieszkania, o ile są wolne miejsca. Wykaz szkół rejonowych dla Warszawy znajdziesz tutaj.
Dziecko musi zostać przyjęte do szkoły niezależnie od tego, czy nadano mu numer PESEL, czy posługuje się językiem polskim oraz jaki jest jego status pobytowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo dziecka do nauki gwarantuje Konstytucja RP oraz ustawa Prawo oświatowe.
Dokumenty, które należy przygotować w celu zapisania dziecka do polskiej szkoły:
- formularz zgłoszeniowy wypełniony i podpisany, w miarę możliwości, przez oboje opiekunów (formularz można otrzymać w sekretariacie szkoły lub na jej oficjalnej stronie internetowej),
- paszport dziecka lub akt urodzenia w przypadku braku paszportu,
- paszport rodzica lub tymczasowego opiekuna,
- dokument potwierdzający ukończenie edukacji szkolnej (tzw. „gotowość szkolna”) wydany przez szkołę, w której dziecko ukończyło „zerówkę” – przygotowawczą klasę zerową (dla pierwszoklasistów),
- dokument potwierdzający ukończenie odpowiedniej klasy w ukraińskiej szkole dla dzieci kontynuujących naukę,
- oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdziwych danych o miejscu zamieszkania lub zameldowania (zaświadczenie o zameldowaniu).
Praktyczne porady dla rodziców i opiekunów:
- złóż wniosek o przyjęcie dziecka w sekretariacie szkoły, nawet jeśli zostaniesz ustnie poinformowany o braku wolnych miejsc lub innych przeszkodach,
- poproś o pisemną decyzję w sprawie wniosku – jest to powszechna praktyka w Polsce,
- jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie znaleźć miejsca dla swojego dziecka w szkole podstawowej, skontaktuj się z wydziałem edukacji urzędu gminy/miasta,
- jeśli nie jesteś w stanie przedstawić dokumentu potwierdzającego, że twoje dziecko ukończyło naukę w ukraińskiej szkole, możesz złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za świadome złożenie fałszywego oświadczenia,
- jeśli dziecko kończy 6 lat w danym roku kalendarzowym i chcesz zapisać je do szkoły bez czekania aż ukończy 7 lat, możesz złożyć odpowiedni wniosek w szkole, jeśli dziecko ukończyło klasę przygotowawczą w poprzednim roku. Poradnia psychologiczno-pedagogiczna (PPP) wydaje orzeczenie o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole,
- jeśli dziecko nie uczęszczało do oddziału przedszkolnego („zerówki”), ale w danym roku kalendarzowym kończy 7 lat, rodzice mogą zapisać je do szkoły, przy czym należy złożyć oświadczenie, że dziecko posiada umiejętności niezbędne do przyswojenia informacji. Czasem szkoła może wymagać orzeczenia z PPP.
- jeśli dziecko nie jest gotowe do nauki po ukończeniu „zerówki” (placówka nie wydała dokumentu „gotowość szkolna”) lub masz wątpliwości, czy dziecko będzie mogło uczęszczać do szkoły z powodu trudności lub problemów rozwojowych, PPP może wydać odpowiednią opinię „o przeciwwskazaniach do rozpoczęcia nauki szkolnej”. W takim przypadku wniosek o odroczenie obowiązku szkolnego należy złożyć w szkole rejonowej do 31 sierpnia roku, w którym dziecko kończy 7 lat. Decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego wydaje dyrektor szkoły. Dziecko musi w tym roku uczęszczać na zajęcia przygotowania szkolnego. Dziecko z niepełnosprawnością może uzyskać odroczenie maksymalnie do 9. roku życia.
- jeżeli w trakcie roku szkolnego będziesz chciał(a) przenieść dziecko do innej placówki (np. z powodu przeprowadzki do innego miasta lub kraju), bezwzględnie musisz o tym poinformować dyrekcję szkoły, do której aktualnie uczęszcza twoje dziecko. Jednocześnie pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z nową placówką, do której chcesz, by uczęszczało twój dziecko i rozmowa z dyrektorem szkoły o możliwości przyjęcia. Jeśli dyrektor wyrazi gotowość przyjęcia dziecka, należy przygotować dokumenty związane z przeniesieniem. Zwykle te dokumenty szkoły przesyłają między sobą, a cała procedura trwa około tygodnia.
PAMIĘTAJ! Masz obowiązek poinformowania placówki o tym, że planujesz zmienić szkołę, w przeciwnym razie w wyniku absencji dziecka, sprawa może zostać skierowana do sądu rodzinnego i zostać nałożona na ciebie kara grzywny.
Sprawdź nasz uniwersalny pakiet powitalny dla rodziców dzieci imigranckich w polskiej szkole.
Pobierz wzór podania o przyznanie asystentki lub asystenta międzykulturowego lub pomocy nauczyciela. Jeżeli twoje dziecko, rozpoczyna naukę w polskiej szkole i nie zna jeszcze dobrze języka polskiego, to wówczas ma prawo do pomocy ze strony:
- pomocy nauczyciela dziecka cudzoziemskiego
- asystenta międzykulturowego
Kim jest pomoc nauczyciela?
Jest to osoba znająca język , którym posługuje się twoje dziecko i wspiera je podczas zajęć lekcyjnych. Tego typu wsparcie może być udzielane przez okres maksymalnie 12 miesięcy. O przydzielenie pomocy nauczyciela można zwrócić się na piśmie do dyrektora szkoły. Wzór podania znajdziesz w załącznikach.
Kim jest asystent międzykulturowy?
Asystent międzykulturowy to osoba, która wspiera uczniów i uczennice spoza Polski, którzy nie znają jeszcze dobrze języka polskiego. Asystent/ka międzykulturowy/a pośredniczy w kontaktach ze środowiskiem szkolnym, a także współpracuje z rodzicami oraz szkołą. Przepisy, które regulują zakres wsparcia udzielanego przez asystenta – ust. 8a Ustawy Prawo Oświatowe.