Podczas zajęć będziemy rozwijać umiejętności takie jak: radzenie sobie ze stresem, stratą, zdobywanie wiedzy na temat zaburzeń i chorób psychicznych.
Warsztaty odbywają się w każdy wtorek w godz. 17:30-20:30 w BAZA by Inclusive.Buzz (Marszałkowska 28, Warszawa).
Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy: zapisy@forummigracyjne.org, tel: 692-913-993
*Warsztaty w jęz. ukraińskim
Tematy poszczególnych spotkań:
Spotkanie 1 (17/10/23): Emocje
Jak przeżywamy emocje: w ciele, w umyśle, w relacjach z innymi ludźmi? Tak wiele emocji towarzyszy nam każdego dnia, a często brakuje nam narzędzi, aby je wyrazić. Będziemy uczyć się, jak rozpoznawać emocje, świadomie je komunikować i regulować.
Spotkanie 2 (24/10/23): Jak sobie radzić ze stresem?
Stres to nieodłączny element życia ludzi i zwierząt. Czasem mobilizuje nas do działania, ale bywa też tak, że trudno jest nam go opanować. Na warsztatach będziemy poznawać różne sposoby radzenie sobie ze stresem.
Spotkanie 3 (31/10/23): Konflikty
Tyle, ile relacji w życiu, tyle szans na konflikty. Są one nieuniknione, więc warto zaprzyjaźnić się z nimi. Tylko jak? Na spotkaniu porozmawiamy o przyczynach nieporozumień. Zastanowimy się, jak można reagować w sytuacjach konfliktowych, tak aby móc bardziej świadomie radzić sobie z nimi w przyszłości.
Spotkanie 4 (7/11/23): Asertywność
Jak być asertywnym? Czy to przydatna umiejętność? Asertywność może polepszyć nasze relacje w różnych środowiskach: pracy, znajomych, rodziny. Zawsze warto rozwijać w sobie umiejętność asertywnego dialogu. Na warsztacie dowiemy się, jak pielęgnować w sobie zdrowe mówienie „tak” i „nie”.
Spotkanie 5 (14/11/23): Motywacja
Co robić jeśli nie ma się na nic ochoty? Kiedy nasza motywacja rośnie, a kiedy maleje? Czy pochodzi z wnętrza, czy zależy od innych czynników? Jakie ma to dla nas znaczenie? Na warsztacie będziemy dzielić się swoim doświadczeniem i poznawać różne perspektywy tego, co motywuje każdego z nas.
Spotkanie 6 (21/11/23): Potrzeby
Nie ma istoty, która nie miałaby potrzeb; kwiat, pies, kot czy konik polny, każde z nich ma swoje potrzeby. A my? Jakie mamy potrzeby i czy są one uniwersalne? Czy zmieniają się w zależności od tego, jacy jesteśmy w danym momencie życia? Na warsztacie będziemy odkrywać różnorodność potrzeb każdej osoby indywidualnie, doceniając podobieństwa, które nas łączą.
Spotkanie 7 (28/11/23): Komunikacja
Na warsztacie poświęconym komunikacji poćwiczymy umiejętności nawiązywania kontaktów na wiele różnych sposobów. Będziemy pracować nad polepszeniem komunikacji z bliskimi. Zapraszamy osoby zarówno nieśmiałe jak i te bardziej odważne – komunikacja niezależnie od języka, w którym mówimy, bywa skomplikowana – dlatego wierzymy, że zawsze warto ją ćwiczyć!
Spotkanie 8 (5/12/23) Mindfulness
Na warsztacie odczarujemy pojęcie „mindfulness”. Zajmiemy się tym, co nas otacza oraz odczuciami, które wywołują w nas bodźce płynące z zewnątrz. Nauczymy się uważności na przestrzeń dookoła i to, co dzieje się „tu i teraz”.
Spotkanie 9 (12/12/23): Fakty i oceny
Nic co ludzkie nie jest mi obce! Każdego dnia przez głowę przechodzą nam setki opinii – bez nich nie bylibyśmy ludźmi. Na warsztacie będziemy uczyć się odróżniać fakty od opinii: kiedy przekazujemy fakty, a kiedy wydajemy oceny? Poznamy narzędzia, które pomogą nam zarówno w przekazywaniu jak i przyjmowaniu opinii z szacunkiem.
Spotkanie 10 (19/12/23): Wsparcie
Ten termin jest jak ogromne jezioro pełne kolorowych rybek. Każdy ludzki gest, słowo, spojrzenie może być wspierające. A co pomaga tobie? Co cię wspiera w trudnych chwilach? Jak wyłowić z jeziora wsparcie odpowiednie dla siebie i skorzystać z niego bez strachu? Na warsztacie przyjrzymy się temu, jak działamy w kryzysowych momentach życia i jak zmieniają się wtedy nasze potrzeby. Potrzeba wsparcia może być jedną z nich.
Spotkanie 11 (2/01/24): Profilaktyka zdrowia psychicznego
Czym są zdrowe nawyki? Jak je wypracować? Na warsztacie będziemy przyglądać się temu, jak żyć w zgodzie ze sobą, obserwować i odpowiednio wcześnie wykrywać objawy kryzysu. Zastanowimy się, co służy nam w pielęgnowaniu zdrowia emocjonalnego.
Spotkanie 12 (9/01/24): Poczucia przynależności
Budowanie i utrzymywanie relacji, akceptacja siebie w kontekście grupy – to uniwersalne potrzeby wszystkich ludzi. Dlaczego coraz częściej brakuje nam naturalnych warunków do tworzenia bliskich znajomości? Razem przyjrzymy się temu, czym jest poczucie przynależności i jak wzmacnia ono nasze poczucie bycia „tu i teraz”.
Spotkanie 13 (16/01/24): Strach
Co sprawia, że się boimy? Czego boją się ludzie wokół nas, a czego my sami? Może są to podobne zjawiska? Na warsztacie skupimy się na nazywaniu strachu, oswajaniu tego uczucia i zwalczaniu niekorzystnych dla naszego ciała reakcji związanych ze strachem. Najlepsza metoda na strach to rozmowa o nim.
Spotkanie 14 (23/01/24): Strefy komfortu
Pojęcie współczesne, a znane w praktyce każdemu od najmłodszych lat. Komfort to pojęcie względne, bo przez każdego jest rozumiany inaczej. Komfort może zmieniać się zależnie od osoby, sytuacji, czasu lub przestrzeni, w której się znajdujemy. Warto dbać o swój komfort, ale też pewnie czasem wychylić się poza to, co już znajome, czy lubiane, aby zadbać o rozwój osobisty lub rozwój relacji.
Spotkanie 15 (30/01/24): Planowanie
Na zajęciach omówimy rolę planowania w redukcji chaosu i efektywnym wykorzystaniu zasobów. Będziemy posiłkować się celami SMART (Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-bound).