Szkoła jest miejscem dla wszystkich dzieci – także tych mówiących w innych językach, pochodzących z obcych kultur, powracających z migracji, przyjeżdżających do Polski z różnych powodów i z różnym bagażem doświadczeń. Szkoła jest też najlepszym środowiskiem dla wspierania integracji cudzoziemców z polskim społeczeństwem. Ale jak nauczyciel i wychowawca może sprostać tym wyzwaniom – zwłaszcza w aktualnej kryzysowej sytuacji związanej z edukacją zdalną?
Interaktywny warsztat on-line będzie skupiał się wokół kwestii wspierania w procesie edukacji uczniów, którzy posługują się więcej niż jednym językiem i dla których język polski jest językiem obcym.
Przeanalizowane zostaną wyzwania, jakie stwarza wielojęzyczność, ale też jaki niesie ze sobą potencjał. Uczestnicy zostaną zaproszeni do dyskusji, jak korzystać z tego potencjału w procesie edukacji poszczególnych uczniów, a także w pracy z całą klasą. Omówione zostaną także metody identyfikacji dzieci, które mogą potrzebować szczególnego wsparcia i uwagi wychowawcy oraz jak tego wsparcia udzielać.
Nauczycielki i nauczyciele uczestniczący w warsztacie poznają także autorskie narzędzie wspierające naukę języka polskiego u dzieci z doświadczeniem migracyjnym: „Dzienniczek – słowniczek”.
Termin warsztatu online: 23. 04. 2020, godz. 17.30-19.30
Warsztat jest elementem kursu e-learningowego dla nauczycieli, w skład którego wchodzą:
- webinarium (1h)
- warsztat (2h)
- praca własna na podstawie przesłanych materiałów. Nauczyciele przećwiczą i stworzą własne mini narzędzia w oparciu o omówiony w trakcie webinarium model edukacji WISE. Powstałe narzędzia zostaną zebrane w tzw. Banku narzędzi i udostępnione, za zgodą autorów, wszystkim uczestnikom niniejszego cyklu szkoleniowego. (5h)
Uczestnicy i uczestniczki kursu e-learningowego (lub jednej z jego części) otrzymają mailem certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w określonym wymiarze kursu. Osoby zainteresowane udziałem w warsztacie i w webinarium prosimy o rejestrację osobno na każde z wydarzeń.
Aby wziąć udział w warsztacie, należy zarejestrować się poprzez formularz na tej stronie internetowej. Prześlemy linki do spotkania w dniu wydarzenia na podane adresy email. Korzystać będziemy z komunikatora Zoom.
///
Warsztat jest częścią projektu „MAX – Maximising Migrants’ Contribution to Society” (AMIF-2017-AG-INTE821672) współfinansowanego ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji Unii Europejskiej.
Wydarzenie jest częścią Forum Dialogu o Różnorodności, które odbędzie się w Warszawie jesienią 2020 r.