JAK BYĆ RODZICEM I NIE ZWARIOWAĆ

Rodzice, opiekunki i opiekunowie dzieci – zapraszamy na cykl spotkań wspierających w tej niełatwej roli. Pomożemy lepiej rozumieć siebie i swoje dziecko oraz wzmacniać się nawzajem w rodzicielskich doświadczeniach.

Zależy nam na stworzeniu bezpiecznej przestrzeni wzajemnego szacunku, w której będzie miejsce na Wasze wątpliwości, poszukiwania, pytania, trudne emocje. 

 

Cykl rusza 19.04.2023. 

Zajęcia będą prowadzone w języku rosyjskim przez znakomitą psycholożkę (bio na końcu). 

Liczba miejsc ograniczona (max 12 osób).

Zajęcia bezpłatne. 

 

Podczas spotkań nie zapewniamy opieki nad dziećmi. 

 

Kiedy: w każdą środę, 17:30 – 20:00

Gdzie: Polskie Forum Migracyjne (Warszawa, ul. Górczewska 137, 3 piętro)

Wymagana rejestracja (na każde spotkanie!)

zapisy@forummigracyjne.org

https://tiny.pl/w61wc

Lub

tel. 692-913-993

 

Program cyklu spotkań:

 

19.04.2023 – Czuję. Czujesz

Często słyszymy, że zrozumienie naszych doświadczeń jest niezwykle ważne –  ale jak to zrobić, dlaczego, dokąd to ma prowadzić i jak może nam pomóc w budowaniu relacji z dziećmi? Na spotkaniu “Czuję. Czujesz” razem poszukamy odpowiedzi na pytania:

– jakie są emocje (a jest ich o wiele więcej niż myślisz);

– jak pojawiają się emocje?

– jak emocje warunkują zachowania? 

– czy można wpływać na swoje emocje?

– jak konstruktywnie wspierać siebie i dziecko w przeżywaniu bardzo intensywnych i trudnych emocji?

 

26.04.2023 – Czy warto przyjaźnić się ze złością?

Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa złość. To silne uczucie jest częścią naszego życia, ale co jeśli pod jego wpływem zamieniamy się w wulkan i palimy wszystko na swej drodze? Kiedy gniew jest naszym przyjacielem, a kiedy wrogiem? Jak zrozumieć złość i co z nią zrobić? Podczas spotkania dowiesz się, co robić, gdy Ty lub Twoje dziecko doświadczacie silnej złości.

 

10.05.2023 – Samoregulacja i samokontrola. Jak zadbać o siebie i dziecko w trudnych sytuacjach

Żyjemy w dynamicznym świecie silnych bodźców – stale otaczają nas dźwięki, szybko zmieniają się obrazy, a oczekiwania są wysokie. Jak to wpływa na nas i na dzieci? Co dzieje się z mózgiem, gdy jest nadmiernie pobudzony? Jak dbać o siebie i swoje dziecko, gdy w życiu jest za dużo stresu? Podczas spotkania poznasz pięć kroków prowadzących w stronę spokoju i równowagi emocjonalnej – własnej i dziecka.

 

17.05.2023 – „Dlaczego tego potrzebujesz?”

Potrzeby kierują zachowaniem naszym i naszych dzieci. Warto nauczyć się je rozumieć. Czy to trudne? Jaka jest różnica między „chcę” a „potrzebuję”? Czym są potrzeby, jak je rozpoznać i co nam sygnalizują?

 

24.05.2023 – „Nie” z miłości

Czy każdą potrzebę należy zaspokoić? Czy potrafisz powiedzieć „nie” z miłością? Co zrobić z frustracją dziecka, gdy jego potrzeba nie może zostać zaspokojona? Czy potrzeba dziecka jest ważniejsza od potrzeby dorosłego tylko dlatego, że jest dzieckiem? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te i podobne pytania.

 

31.05.2023 – „Gdzie ja się kończę, ty się zaczynasz”

Słowo „granice” stało się bardzo popularne. Mówi się nam, żeby wyznaczać granice i ich bronić, że dzieci powinny szanować granice innych, ale też znać swoje, często można usłyszeć, że dzisiejsze dzieci nie znają granic. Czy można wymusić szacunek dla cudzych granic? Czy granice powinny być sztywne? Jak zrozumieć, kiedy moje granice zostały już naruszone i jak nie naruszać granic dziecka? 

 

07.06.2023 – Role odgrywane przez dzieci

Jakie znaczenie ma sposób, w jaki myślimy o swojej roli rodzica? Spotkanie dotyczy siły naszych przekonań. W jaki sposób nieświadomie „programujemy” dzieci poprzez szufladkowanie? Zapraszamy do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się dzieje i jak można to zmienić.

 

14.06.2023 – Kiedy nie ma już sił

Postawić w kącie, skrzyczeć, zabrać ulubioną rzecz za złe zachowanie lub złą ocenę w szkole? Czy dać cukierka, kupić zabawkę lub pozwolić na dłuższą grę na komputerze w nagrodę za dobre zachowanie? Zapraszamy na spotkanie podczas którego poszukamy innych możliwości, aby jeszcze lepiej rozumieć siebie i swoje dziecko.

 

21.06.2023 – Kogo słucha dziecko, kiedy nas nie słucha?

Jak rozmawiać z dzieckiem, żeby nas słuchało? Jak słuchać, żeby chciało z nami rozmawiać? Jak zaprosić dziecko do współpracy, ustalać zasady, szukać motywacji, żeby swojej nie zgubić gdzieś po drodze?

 

12.07.2023 – Porozumienie bez przemocy. 

Słowa mogą budować mosty lub je burzyć. “Porozumienie bez Przemocy” to narzędzie opracowane przez Marshalla Rosenberga pomagające w budowaniu relacji nie tylko z dzieckiem. Spotkanie o tym, jakie nasze potrzeby i doświadczenia kryją się za słowami, którymi się posługujemy.

Forma pracy: mini wykład, praca indywidualna, praca w parach.

 

*Dodatkowe spotkanie: 

19.07.2023 – Rozmowy o tym, co ważne

Współcześni rodzice doskonale zdają sobie sprawę, że wsparcie i budowanie relacji z dzieckiem ma bezpośredni wpływ na to, jak poradzi sobie ono z życiowymi próbami w przyszłości. Zewsząd otaczają nas informacje o tym, jak ważne i słuszne jest wspieranie dziecka w jego rozwoju intelektualnym, fizycznym i psychicznym. Często wiemy, kiedy dziecko powinno zacząć mówić, chodzić, samodzielnie trzymać łyżeczkę i jak najlepiej pomóc mu radzić sobie z silnymi emocjami, ale wydaje się, że czasem tracimy z oczu bardzo ważny temat: ciało dziecka jako źródło seksualności.

Rodzimy się z ciałem, co oznacza, że ​​każdy z nas rodzi się z własną seksualnością. Rozmowa o seksualności to nie tylko „trudna rozmowa” o tym, skąd się biorą dzieci. Dotyczy również stosunku wobec ciała, komentarzy i słów, które dzieci słyszą od rodziców na co dzień, przekonań na temat ciała, płci i tożsamości płciowej.

Jeśli ważne jest dla Ciebie wspieranie dziecka również w kwestiach fizyczności i seksualności, budowanie z nim opartych na zaufaniu relacji – zapraszamy na spotkanie z elementami treningu „Rozmowy o tym, co ważne”.

Porozmawiamy o:

  • normach rozwoju seksualnego dzieci
  • tym, jak mówić o ciele, o genitaliach, o seksie?
  • zadawaniu „niezręcznych” pytań np. „skąd się biorą dzieci”?
  • tym, w jaki sposób edukacja seksualna może ochronić Twoje dziecko przed wykorzystywaniem?

 

Zajęcia prowadzi Jana Lisna-Nozykowska, psycholożka, psychoterapeutka, specjalistka terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Od jedenastu lat pracująca z rodzinami, pomagająca w nawiązywaniu relacji między bliskimi. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z rodzicami i dziećmi w sytuacjach kryzysowych. W ramach prywatnej praktyki prowadzi psychoterapię indywidualną stosując podejście integratywne, pracując pod stałą superwizją. Jest mamą dwóch córeczek.