Jak być rodzicem i nie zwariować?
Zajęcia z psychologiem dla rodziców i opiekunów dzieci.
Czy rodzicielstwo jest łatwe? Czy od razu wiemy, jak być rodzicem? Czasem nam się wydaje, że to jest proste. Mamy wiele wskazówek i porad, jak „prawidłowo” wychowywać dziecko. Ale czy istnieje taki uniwersalny przepis wychowawczy, który na pewno przyniesie długoterminowe efekty? Co powinniśmy zrobić, gdy staramy się być idealnymi rodzicami, ale dziecko krzyczy, nie chce współpracować, a nasze słowo nic dla niego nie znaczy?
Zmęczenie, bezsilność, strach i złość to emocje znajome dla tych, którzy mają dziecko. Co z tym zrobić? Jak mówić, żeby dzieci słuchały i jak słuchać tego, co dzieci do nas mówią? Jak dbać o dzieci, ale też pamiętać o sobie?
Odpowiedzi na te pytania znajdziemy na kursie dla rodziców, który rozpocznie się już 8 września.
Zapraszamy do podróży, podczas której wspólnie poszukamy rozwiązań trudnych i jednocześnie ważnych problemów.
Kurs składa się z 10 spotkań, każde poświęcone jest odrębnemu tematowi. Możesz przyjść na tyle spotkań, ile chcesz: jedno, dwa lub cały kurs.
Zajęcia są bezpłatne.
Adres:
ul. Sienna 39, Warszawa w Centrum Wsparcia i Koordynacji.
8 września
17:00-20:00 – Emocje.
Czy rodzice mogą czuć się bezsilni? Co robić, gdy jesteś mamą/tatą i masz dość? Co zrobić, gdy dziecko mówi „Idź sobie! Nienawidzę cię!”?
15 września
17:00 – 20:00 – Emocje (część 2).
Co mówią nam nasze emocje, skąd się biorą i jak możemy pomóc sobie i dziecku z nimi radzić?
22 września
17:00 – 20:00 – Potrzeby.
Jakie są potrzeby, jak je rozpoznać i co nam sygnalizują? Czy zawsze konieczne jest zaspokojenie potrzeb materialnych dziecka i zakup nowego iPhone’a, playstation czy innych rzeczy? Jak powiedzieć „nie” z pozycji miłości?
29 września
17:00 – 20:00 – Potrzeby (część 2).
Co zrobić z nastrojem i stanem dziecka, gdy jego potrzeby nie mogą zostać zaspokojone? Czy potrzeby dziecka są ważniejsze niż twoje dlatego, że jest dzieckiem?
6 października
17:00 – 20:00 – Granice.
„Wejdzie Ci na głowę”? Jak dbać o swoje granice bez naruszania granic dziecka? Na tym spotkaniu porozmawiamy, czym są granice i zobaczymy, czy ustalamy je zgodnie z naszymi potrzebami.
13 października
17:00 – 20:00 – Etykietowanie
„Leniuch”, „niezdara”, „płaksa”. Jak nieświadomie programujemy dzieci? Dlaczego tak się dzieje i czy można to zmienić? Porozmawiamy również o tym, dlaczego niektóre słowa mają „magiczną” moc.
20 października
17:00 – 20:00 – Komunikacja bez przemocy.
Język tworzy naszą rzeczywistość. To ważne, jak wyrażamy nasze myśli, uczucia, pragnienia. Słowa mogą budować mosty i je niszczyć. Komunikacja bez przemocy to 4 kroki, które mogą pomóc w budowaniu relacji nie tylko z dzieckiem. Spotkanie to będzie o tym, jakie nasze pragnienia i doświadczenia kryją się za wypowiadanymi słowami. Wspólnie zbadamy, czy słowa, których używamy, zbliżają nas, czy oddalają od siebie.
27 października
17:00 – 20:00 – Współpraca i motywacja.
Kogo słucha dziecko, kiedy nas nie słucha? Wspólnie znajdziemy odpowiedź na to pytanie, a także porozmawiamy o tym, czy warto motywować dziecko i jak to zrobić. Czym jest motywacja zewnętrzna i wewnętrzna, kiedy pojawia się i gdzie znika?
3 listopada
17:00 – 20:00 – Nagrody i kary
Postawić w kącie, krzyczeć, zabrać ulubioną rzecz za złe zachowanie lub złą ocenę w szkole? Czy może dać cukierki lub inne smakołyki, kupić zabawkę lub pozwolić na dłuższe granie w gry komputerowe w nagrodę za dobre zachowanie? Porozmawiamy o tym, czym są zachęty i kary, czy rzeczywiście pomagają, czy też mogą utrudniać.
10 listopada
17:00 – 20:00 – Samoregulacja, czyli jak odzyskiwać spokój (dziecka oraz własny).
Żyjemy w dynamicznym świecie, w którym wszystko dzieje się szybko i intensywnie: wysokie oczekiwania i wymagania, wiadomości, reklamy, krótkie filmy w sieciach społecznościowych. Jak to wpływa na nas i dziecko? Ile czasu dziecko może spędzić przed ekranem? Co się dzieje z naszym ciałem, gdy jest nadmiernie pobudzone i dlaczego tak ważne jest wyciszenie i spacer po lesie?
Rejestracja:
zapisy@forummigracyjne.org,
lub
tel. 692-913-993
Zajęcia prowadzi Jana Lisna-Nozykowska, psycholożka, psychoterapeutka, specjalistka terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Od jedenastu lat pracująca z rodzinami, pomagająca w nawiązywaniu relacji między bliskimi. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z rodzicami i dziećmi w sytuacjach kryzysowych. W ramach prywatnej praktyki prowadzi psychoterapię indywidualną stosując podejście integratywne, pracując pod stałą superwizją. Jest mamą dwóch córeczek.