Czy to normalne? Czy to minie? Jak przetrwać okres dojrzewania i znaleźć wspólny język z nastoletnim dzieckiem.

Zapraszamy do grupy wsparcia rodziców dzieci w wieku 10-16 lat. Grupa będzie prowadzona w językach ukraińskim i rosyjskim.

Zapisy: psychozapisy@forummigracyjne.org

Tematy spotkań:

Spotkanie 1: Kim jest nastoletnie dziecko? 

Gdy dziecko wchodzi w okres dojrzewania, jego zachowanie ulega zmianom. Ważne jest, aby rodzice znali etapy rozwojowe i rozumieli, dlaczego te zmiany zachodzą. Omówimy, które cechy są typowe dla nastoletnich dzieci.

Spotkanie 2: Umiejętność samoregulacji

Bycie spokojnym rodzicem przy nastoletnim dziecku bywa wyzwaniem. Jednakże, rodzice poprzez swoją postawę uczą dziecko samoregulacji, co pozwala mu łatwiej przejść przez trudny okres dorastania. Na drugiej lekcji zapoznamy się z technikami samoregulacji, które mogą pomóc rodzicom zachować spokój w trudnych chwilach.

Spotkanie 3: Komunikacja bez przemocy

Jak znaleźć wspólny język z nastoletnim dzieckiem? Jak przejść od konfrontacji do współpracy i kompromisu? Na trzeciej lekcji porozmawiamy o narzędziach komunikacji bez przemocy i będziemy ćwiczyć techniki, które pomogą w budowaniu lepszych relacji z dziećmi.

Osoba prowadząca:

Marharyta Olshanska – w 1996 roku ukończyła studia na Uniwersytecie Państwowym w Dniepropietrowsku, uzyskując tytuł psychologa. W Ukrainie pracowała jako psycholożka dziecięca w szkołach i przedszkolach, zajmując się dziećmi z niepełnosprawnościami. Prowadziła zajęcia indywidualne i grupowe z dziećmi w różnym wieku. Po wybuchu wojny w Ukrainie przeniosła się do Polski, gdzie pracowała w grupie integracyjnej z ukraińskimi dziećmi w spektrum autyzmu. Od 2023 roku pracuje w Polskim Forum Migracyjnym jako psycholożka dziecięca, zajmując się dziećmi w różnym wieku. Jest matką czwórki dzieci, z których najmłodsze jest w wieku nastoletnim.