Zawrzeć cywilny związek małżeński w Polsce można w urzędzie i poza urzędem.
Osoby, które chcą zawrzeć związek małżeński w Urzędzie Stanu Cywilnego powinny zgłosić się do USC na minimum miesiąc przed planowaną datą ślubu (wymóg ustawowy, który w uzasadnionych przypadkach można zmienić, po złożeniu wniosku o skrócenie okresu oczekiwania na zawarcie związku małżeńskiego) z wymaganymi dokumentami w celu podpisania zapewnienia o braku przeszkód prawnych wyłączających zawarcie związku małżeńskiego (zapewnienie jest ważne 6 miesięcy od daty złożenia).
Przed wizytą w USC należy przygotować:
- dokumenty tożsamości (dowody osobiste lub paszporty) – do okazania,
- dowód opłaty skarbowej – można zapłacić w kasie urzędu albo przelewem na konto urzędu,
- jeśli jest potrzebne – zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa,
- jeśli nie masz polskich aktów stanu cywilnego (a jesteś obywatelem Polski), przygotuj:
- zagraniczny odpowiednik aktu urodzenia,
- a jeśli byłeś wcześniej w związku małżeńskim, przygotuj zagraniczny odpowiednik aktu małżeństwa wraz z dokumentem, który potwierdzi ustanie albo unieważnienie małżeństwa albo dokumentem, który potwierdzi nieistnienie małżeństwa.
Dodatkowo jeśli jedno z narzeczonych jest cudzoziemcem:
- ta osoba musi złożyć dokument, stwierdzający, że może zawrzeć związek małżeński według prawa, które obowiązuje w kraju pochodzenia. Jeśli uzyskanie takiego dokumentu jest wyjątkowo trudne, czyli istnieją trudne do przezwyciężenia przeszkody (na przykład: w kraju pochodzenia jest wojna), sąd może zwolnić z obowiązku złożenia takiego dokumentu – wówczas sąd ustali, czy ta osoba może wziąć ślub. W takiej sytuacji musicie mieć ze sobą orzeczenie sądu w tej sprawie. Osoba, która jest cudzoziemcem musi złożyć wniosek do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania,
- jeśli na podstawie złożonych dokumentów kierownik USC nie będzie mógł ustalić danych, które musi wpisać do aktu małżeństwa (ustalenie danych osoby i jej stanu cywilnego), może zwrócić się do tej osoby (cudzoziemca), aby przedłożyła: odpis aktu urodzenia, a jeśli osoba ta była wcześniej w związku małżeńskim: odpis aktu małżeństwa z informacją o tym, że osoba nie jest już w tym związku małżeńskim (to jest z adnotacją o ustaniu, unieważnieniu albo nieistnieniu małżeństwa)
lub odpis aktu małżeństwa z dokumentem, który potwierdzi ustanie lub unieważnienie małżeństwa albo dokumentem, który potwierdzi nieistnienie małżeństwa, - wszystkie dokumenty sporządzone w obcym języku, muszą być urzędowo przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula.
Jeśli nie jesteście pewni, jakie dokumenty należy złożyć – zapytajcie o to kierownika USC. Oceni waszą sytuację i powie, co macie zrobić.
W czasie wizyty w USC:
- ustalcie termin ślubu,
- złóżcie tak zwane zapewnienie o tym, że nie wiecie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa – zapewnienie przygotuje urzędnik podczas wizyty i da wam do podpisu,
- jeśli zdecydujecie się na ślub poza USC – złóżcie wniosek o ślub poza urzędem.
W umówionym terminie i miejscu kierownik USC udzieli wam ślubu.
Opłata
- obowiązkowa opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł,
- dodatkowa opłata za ślub poza urzędem na wasze życzenie wynosi 1 000 zł,
- jeśli ślub odbywa się poza urzędem z powodu zagrożenia życia lub zdrowia (na przykład: w szpitalu) albo z powodu pozbawienia wolności (na przykład: w więzieniu) – nie jest pobierana opłata dodatkowa.
Kierownik USC musi potwierdzić dane narzeczonych i świadków, dlatego potrzebne będą:
- wasze dokumenty tożsamości (dowody osobiste lub paszporty),
- dokumenty tożsamości świadków (dowody osobiste lub paszporty).
Jeżeli chociaż jedno z was lub jeden z waszych świadków nie portafi porozumieć się z kierownikiem USC, na przykład nie mówi po polsku – musicie zapewnić tłumacza lub biegłego na ślubie.
Kierownik USC sporządzi akt małżeństwa. Dostaniecie bezpłatnie jeden skrócony odpis aktu małżeństwa.
Powyższy artykuł zawiera informacje z portalu Serwis Rzeczypospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/gov/wez-slub-cywilny