Najważniejsza jest obecność. Wsparcie uchodźczyń i migrantek w okresie okołoporodowym – doświadczenia Fundacji Polskie Forum Migracyjne

W 2024 roku mija 10 lat, odkąd Fundacja Polskie Forum Migracyjne rozpoczęła program wsparcia okołoporodowego dla migrantek i uchodźczyń. Z tej okazji powstała nasza publikacja.

W publikacji „Najważniejsza jest obecność. Wsparcie uchodźczyń i migrantek w okresie okołoporodowym – doświadczenia Fundacji Polskie Forum Migracyjne” dzielimy się wiedzą, diagnozami i rekomendacjami ze środowiskiem instytucji odpowiedzialnych za zdrowie kobiet, takich jak szpitale, przychodnie, urzędy gmin i miast, a także inne organizacje pozarządowe – zarówno te wspierające uchodźczynie i migrantki, jak i koncentrujące się na ochronie praw reprodukcyjnych czy profilaktyce zdrowotnej. Liczymy na to, że nasze doświadczenie poprawi jakość wsparcia okołoporodowego migrantek w Polsce.

Co znajdziecie w publikacji?

  • Wywiady z położnymi i psycholożkami współpracującymi z naszą fundacją.
  • Przejmującą rozmowę z Anną Bajkowską, psychoterapeutką, która przybliża temat poronienia i straty okołoporodowej.
  • Historie kobiet – migrantek, uchodźczyń – które urodziły w Polsce. Ich doświadczenia są zupełnie różne. Niektóre z nich spotkało piekło granicy polsko-białoruskiej, pobyty w ośrodkach dla cudzoziemców oraz okropne traktowanie na sali porodowej – obrażanie, umniejszanie, zszywanie krocza bez znieczulenia – to tylko niektóre przykłady. Na szczęście są również pozytywne relacje ze szpitali.

Chciałybyśmy dalej się szkolić i szkolić innych, chciałybyśmy też, żeby powstawały w innych miastach takie szkoły rodzenia jak nasze, i żeby w związku z tym do nas były mniejsze kolejki. Ważne jest także, by zabiegać o uwzględnienie migrantek w systemie bezpłatnych szkół rodzenia, dostępnych dla wszystkich osób, które płacą podatki. Myślę, że na poziomie wojewódzkim czy we współpracy z prezydentami miast możemy wiele zdziałać. Marzy mi się, żeby zapewnić położnym dostęp do tłumaczy” – mówi Weronika Brączek, koordynatorka programu.

Publikacja nie powstałaby bez niezawodnego zespołu.
Koncepcja: Weronika Brączek
Teksty: Dorota Borodaj, Kinga Gałuszka, Joanna Mikulska, Margo Sikora-Borecka
Projekt graficzny i skład: Alicja Kobza Studio

Dziękujemy CARE International in Poland za wspólną podróż i profesjonalne wsparcie naszej organizacji.