Stworzenie warunków, by uchodźcy i uchodźczynie mogli czuć się u nas dobrze i bezpiecznie.

Cele projektu

Integracja uchodźców i migrantów ze społecznością lokalną poprzez naukę języka polskiego. Zorganizowanie konwersacji w języku polskim w parach migrantów i uchodźców z wolontariuszami pełniącymi rolę nauczycieli. Zbudowanie relacji między uczestnikami i przygotowanie społeczności lokalnej na przyjęcie uchodźców i migrantów. W latach 2019-2022 Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” wspólnie z Fundacją Polskie Forum Migracyjne sprawdziło w praktyce pomysł konwersacji seniorów i uchodźców/migrantów, który sprawdził się świetnie.

Działania

Z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów nauki języka osób dorosłych są konwersacje, do których zaangażujemy osoby 60+. Nauka polskiego w konwersacjach jeden na jeden pozwala na dostosowanie obszarów/tematów spotkań do indywidualnych potrzeb i możliwości, do konkretnych realiów lokalnego środowiska, a także – co równie ważne – buduje relacje między uczestnikami. Ta forma kontaktu przygotowuje na przyjęcie uchodźców i migrantów społeczność lokalną. Projekt realizowany jest w 10 lokalizacjach w Polsce. Wśród zaplanowanych działań znajduje się również stworzenie materiałów edukacyjnych, warsztaty, szkolenia i konsultacje dla uczestników projektu.

Rezultaty

90 migrantów/uchodźców rozwinie znajomość jęz. polskiego, nawiąże znaczące relacje z przedstawicielami społeczności lokalnej – seniorami – 90 seniorów-wolontariuszy nabędzie niezbędne kompetencje międzykulturowe i językowe, nawiąże znaczące relacje z migrantami/uchodźcami – min. 2500 godzin konwersacji seniorów i migrantów – 24 liderów/organizacji zdobędzie kompetencje niezbędne do prowadzenia działań integracyjnych – 10 lokalnych instytucji/organizacji zawiąże lokalne partnerstwa na rzecz integracji seniorów i migrantów/uchodźców – 10 społeczności doświadczy procesu integracji i budowania solidarności społecznej – 300 animatorów, edukatorów otrzyma komplet materiałów edukacyjnych

Partnerzy programu

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.