636 614,88 zł
Wsparcie polskiego systemu zarządzania migracją i azylem z uwzględnieniem osób o szczególnych potrzebach, należących do grup wrażliwych.
Cele projektu
Projekt dąży do wzmocnienia współpracy między instytucjami, wzmocnienie potencjału polskich instytucji (m.in. Urzędu ds. Cudzoziemców i Straży Granicznej) w kontekście pracy z osobami z grup wrażliwych, wzmocnienia istniejących rozwiązań prawnych oraz realnej poprawy sytuacji osób należących do grup szczególnie wrażliwych w Polsce.
Działania
Wsparcie budowy systemu postępowania i pracy z osobami należącymi do grup wrażliwych, w ramach którego w instytucjach publicznych oraz organizacjach społecznych wypracowane zostaną modelowe rozwiązania. Organizacja szkoleń dla instytucji publicznych (m.in. Straży Granicznej i Urzędu ds. Cudzoziemców) oraz społecznych, które wesprą pracowników tych instytucji w ulepszeniu ich pracy z osobami z grup szczególnie wrażliwych. Bezpośrednie wsparcie osób należących do grup wrażliwych, które jednocześnie ubiegają się o status uchodźcy w Polsce lub są w trakcie postępowań powrotowych. Tym osobom zapewniamy doradztwo prawne, psychologiczne, a także doradztwo dostosowane do indywidualnej sytuacji i potrzeb tych osób.
Rezultaty
Dostęp do profesjonalnego wsparcia dla osób doświadczonych przez wojnę w Ukrainie, skuteczna adaptacja do życia w Polsce, łatwiejszy dostęp do świadczeń, niwelowanie skutków psychologicznej traumy, zwiększenie liczby uchodźców z dostępem do informacji.
Partnerzy programu
Projekt współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, program „Sprawy Wewnętrzne”, Obszar tematyczny „Azyl i Migracja”