Na naszej infolinii w maju najczęściej zadawane pytania dotyczyły zezwolenia na pobyt w Polsce oraz wymiany zagranicznego prawa jazdy.
Jak uzyskać zezwolenie na pobyt w Polsce?
W zależności od typu zezwolenia na pobyt różnią się wymogi oraz lista dokumentów, które należy złożyć wraz z wypełnionym wnioskiem. Wyróżniamy pobyt czasowy, rezydenta długoterminowego UE, stały.
Szczegółowe informacje nt. wymogów, wypełnienia wniosków, wymaganych dokumentów, opłat oraz terminów znajdziesz pod poniższych linkami:
Dodatkowe informacje takie jak złożenie wniosku w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim czy wydanie/wymianę kart pobytu znajdziesz tutaj.
Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie
Osoba posiadająca ważne krajowe prawo jazdy wydane przez państwo członkowskie Unii Europejskiej, EFTA, Konfederacji Szwajcarskiej, państwo-stronę Konwencji o ruchu drogowym, może, na swój wniosek, otrzymać polskie prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Jeżeli prawo jazdy wydane za granicą zawiera pewne ograniczenie, uwzględnia się je w wydawanym prawie jazdy.
Co należy zrobić?
- Wypełnij wniosek o wydanie prawa jazdy.
- Do wniosku dołącz wymagane dokumenty.
- Przyjdź do delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich dzielnicy, w której mieszkasz. Złóż wypełniony wniosek z wymaganymi załącznikami.
- Informację o tym czy już możesz je odebrać uzyskasz we właściwym urzędzie lub na stronie internetowej info-car.pl
- Odbierz prawo jazdy – na wizytę zabierz ze sobą dokument tożsamości oraz zagraniczne prawo jazdy.
Lista wymaganych dokumentów:
- Wniosek o wydanie prawa jazdy – formularze dostępne są w urzędzie lub na stronie.
- Aktualne zdjęcie (35*45mm)
- Kserokopia zagranicznego prawa jazdy (oryginał do wglądu) wraz z tłumaczeniem na język polski sporządzonym lub poświadczonym przez tłumacza przysięgłego lub właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej
- Paszport, tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca, kartę pobytu, polski dokument tożsamości cudzoziemca lub zgodę na pobyt tolerowany
- Dokument, który potwierdzi adres zameldowania, na przykład dowód osobisty, kartę pobytu albo zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały albo czasowy.
- Jeżeli jesteś cudzoziemcem: karta pobytu, wiza lub inny dokument, który potwierdza Twój legalny pobyt w Polsce, lub zaświadczenie, że studiujesz co najmniej 6 miesięcy.
- Dowód opłaty skarbowej (100 zł)
W jednostkowych przypadkach urzędnik może wymagać dodatkowych dokumentów.
Jak możesz wymienić swoje prawo jazdy? -> Sprawdź <-
Szczegółowy opis procedury wymiany zagranicznego prawa jazdy na polskie w Warszawie znajdziesz tutaj.