Warsztat jest skierowany do osób, które na co dzień pracują z osobami doświadczającymi przemocy oraz mają wiedzę na temat psychologicznych i prawnych aspektów związanych z przemocą.
Podczas warsztatów będziemy pogłębiać temat oraz charakterystykę danej kultury, związane z nią zachowania i reagowanie na przemoc. Przyjrzymy się jak tło kulturowe wpływa na zaufanie do instytucji publicznych i chęć korzystania ze wsparcia oraz samodzielnego zgłaszanie się po pomoc. Postrzeganie przemocy jest silnie zależne od kontekstu kulturowego, norm społecznych, religii oraz stopnia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Choć globalne trendy zmierzają w stronę delegalizacji i piętnowania przemocy, jej akceptacja w wielu regionach świata nadal pozostaje realnym problemem. A wręcz obejmuje instytucjonalizację przemocy i jest zjawiskiem systemowym, gdzie wykorzystywana jest jako narzędzie kontroli. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla skutecznej edukacji oraz interwencji. Warsztat będzie przestrzenią sprzyjającą do dzielenia się doświadczeniem.
Korzyści dla uczestników:
Podczas warsztatu przybliżone zostaną trzy kultury: ukraińska, białoruska i czeczeńska. Poruszone zostaną aspekty związane z postrzeganiem przemocy oraz tematy tabu w danej kulturze. Będziemy chcieli zwrócić uwagę na kontekst braku zaufania do instytucji wspierających, omówić możliwe przyczyny, określić szanse i ryzyka. Jednym z istotnych celów warsztatu będzie wspólne poszukiwanie rozwiązań budujących poczucie zaufania jednostki migranckiej/ uchodźczej wobec instytucji wspierających. Będziemy chcieli odpowiedzieć sobie na pytania “Co wpływa na brak zaufania?”, “Czego może się obawiać osoba chcąca zgłosić przemoc?” i wiele innych pytań. Zwrócimy też uwagę na takie istotne elementy budowania relacji z osobami z doświadczeniem migracji czy uchodźstwa jak: słowa, gesty, płeć czy mówienie w języku ojczystym. Minimalnie też dotkniemy tematu współpracy z tłumaczem i znaczenie jego roli.
Praktyczna część warsztatu będzie bazowała na trzech studiach przypadku.
- Uczestnicy nabędą wiedzę na temat przemocy występującej w trzech kulturach: ukraińskiej, białoruskiej, czeczeńskiej.
- Osoby uczestniczące rozwiną umiejętność stosowania metody FUO, służącej do budowania wspierającego komunikatu.
- Uczestnicy będą doświadczać i wypracowywać rozwiązania na konkretnych przykładach.
Grupa docelowa: Pracownicy instytucji pomocy społecznej (ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, centra usług społecznych oraz inne).
Terminy:
- 27.07 (piątek), godz. 10:00 – 16:00
- 29.08 (piątek), godz. 10:00 – 16:00
- 19.09 (piątek), godz. 09:00 – 15:00
- 24..10 (piątek), godz. 10:00 – 16:00
Warsztaty odbędą się we wszystkich powyższych terminach. W formularzu zgłoszeniowym należy wybrać jeden dogodny termin.
Czas trwania szkolenia: 6 godzin z przerwą obiadową. Obiad we własnym zakresie.
Miejsce: Centrum Wielokulturowe w Warszawie, ul. Jagiellońska 54
Liczba uczestników: 12
Szkolenie jest bezpłatne.
Zgłoszenia: Zapraszamy do zgłoszeń poprzez formularz zgłoszeniowy
Prowadząca:
Julia Walatek
Psycholożka, certyfikowana psychotraumatolożka, konsultantka kryzysowa, trenerka biznesu, terapeutka EMDR. Posiada ponad szesnastoletnie doświadczenie w zakresie konsultacji psychologicznych, interwencji kryzysowych oraz edukacji dorosłych. Specjalizuje się w pracy z dorosłymi dotkniętymi PTSD, ostrymi kryzysami, żałobą (w tym skomplikowaną żałobą), przemocą interpersonalną, torturami, napaścią na tle seksualnym, lękiem i zaburzeniami psychosomatycznymi. Julia Walatek posiada również certyfikat w zakresie terapii EMDR i kwalifikacje trenera biznesowego oraz konsultanta interwencji kryzysowej. Praktykuje w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim, a także pracuje pod regularnym nadzorem. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Terapii EMDR. Jej doświadczenie kliniczne obejmuje pracę w szpitalach psychiatrycznych, ośrodkach diagnostyki rodzinnej (w ramach systemu sądów rodzinnych i dla nieletnich), organizacjach pozarządowych i środowiskach korporacyjnych. Obecnie prowadzi prywatną praktykę Nietypowe Rozmowy i współpracuje z Polskim Forum Migracyjnym, wspierając osoby dotknięte przemocą, przesiedleniem lub traumą. Jest również związana z CBTherapy – Centrum Psychoterapii i Psychotraumatologii.
Pytania prosimy kierować do:
Justyny Różańskiej, tel. +48 692 754 812, j.rozanska@forummigracyjne.org
—
Warsztaty odbywają się w ramach projektu współfinansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawa.