Model edukacji międzykulturowej WISE – praktyczne narzędzie do wzmacniania integracji w wielokulturowej klasie.
Zarys programu szkolenia:
- Klasa wielokulturowa vs. monokulturowa – specyfika pracy, wyzwania i potencjał
- Podobni, a jednak różni – jak widzieć więcej niż stereotypy i wspierać indywidualny rozwój dziecka
- Spotkanie wielokulturowe – procesy grupowe na styku kultur. Jak nimi świadomie zarządzać, aby wspierać te pozytywne
- Edukacja międzykulturowa vs. wielokulturowa
- Omówienie modelu edukacji międzykulturowej WISE, który wspiera integrację oraz umożliwia realizację podstawy programowej
- Praktyczne przećwiczenie modelu WISE
- Konstruowanie aktywności edukacyjnych w oparciu o model edukacji międzykulturowej WISE
Zapisy przez formularz. Szkolenie skierowane jest do nauczycieli i nauczycielek z Warszawy.
Data: 27-28.02.2025
Miejsce: Centrum Wielokulturowe, Jagiellońska 54, 03-469 Warszawa
Godziny: 9:00-16:00
Prowadzące:
Zuzanna Rejmer – psycholożka międzykulturowa, psychoterapeutka w trakcie certyfikacji, trenerka i doradczyni w zakresie umiejętności społecznych i kompetencji międzykulturowych. Od 2004 r. pracuje z osobami odmiennymi kulturowo w tym młodymi migrantami i uchodźcami. Od 2008 r. związana z Fundacją Polskie Forum Migracyjne. Na co dzień prowadzi szkolenia i konsultacje oraz realizuje projekty wspierające integrację uczniów cudzoziemskich w polskich szkołach. Wspiera rodziny wielojęzyczne w korzystaniu z potencjału rodzimych języków. Prowadzi warsztaty i konsultacje indywidualne dla rodziców, dzieci i osób dorosłych. Wspiera Polaków mieszkający za granicą w radzeniu sobie z wyzwaniami życia między kulturami i językami. Szkoli osoby pracujące z cudzoziemcami (m.in. doradców zawodowych, nauczycieli, psychologów). Superwizuje pracę asystentów międzykulturowych pracujących w szkołach. Autorka i współautorka publikacji służących rozwojowi kompetencji międzykulturowych pracowników oświaty m.in. poradnika „Inny w polskiej szkole. Poradnik dla nauczycieli pracujących z uczniami cudzoziemskimi”, czy poradnika „Podejście wielokulturowe w doradztwie zawodowym.”
Marta Brzezińska-Hubert – socjolożka i trenerka specjalizująca się w obszarach związanych z mobilnością edukacyjną, edukacją międzykulturową oraz teorią i praktyką uczenia się. Absolwentka Szkoły Trenerów i Trenerek Biznesu House of Skills i Europejskiej Szkoły Trenerskiej Programu Erasmus+. Posiada wieloletnie doświadczenie edukacji i pracy zagranicą, m.in. z osobami z doświadczeniem migranckim uchodźczym. Zawodowo od 2005 roku współpracuje z licznymi instytucjami edukacyjnymi w Polsce i zagranicą w zakresie projektów, szkoleń i warsztatów dla kadry szkół i uczelni wyższych, studentów i studentek kierunków pedagogicznych, firm, wolontariuszy międzynarodowych oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w środowisku międzykulturowym. Prezes Fundacji „Arte Ego” realizującej międzynarodowe partnerstwa strategiczne w zakresie modeli i narzędzi edukacyjnych. Od 2017 roku współpracuje z Fundacją Polskie Forum Migracyjne, gdzie wraz z Zuzanną Rejmer realizuje projekty wspierające integrację uczniów cudzoziemskich w polskich szkołach. Autorka i redaktorka publikacji o tematyce edukacyjnej i szkoleniowej.
Szkolenie jest współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu „Cały świat w naszej klasie. Wzmacnianie współpracy międzykulturowej i dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży z warszawskich szkół. Edycja 2024/2025″.