Від початку липня 2024 р. наші українські бенефіціари часто зверталися до нашого фонду з питаннями щодо змін, запроваджених поправкою до спеціального закону. Ми вирішили роз’яснити ті питання, які викликають найбільший інтерес або сумніви серед бенефіціарів.

Закон від 15 травня 2024 року про внесення змін до Закону «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни та деяких інших законів», який набув чинності 1 липня, вносить низку важливих змін для громадян України щодо легалізації проживання, працевлаштування, отримання статусу тимчасового захисту УКР, підтвердження особи, шкільного обов’язку для дітей, фінансової та житлової підтримки. 

  • Перш за все, закон продовжує легальне перебування для всіх громадян України, термін легального перебування яких на підставі відповідного документа (дозволу на проживання, карти перебування, візи, безвізового режиму, добровільного повернення тощо) закінчується після 24.02.2024 р. до 30.09.2024 р. Детальніше про продовження терміну легального перебування на території Республіки Польща для громадян України, див. тут: https://www.gov.pl/web/udsc/nowelizacja-ustawy-o-pomocy-obywatelom-ukrainy-w-zwiazku-z-konfliktem-zbrojnym-na-terytorium-tego-panstwa2
  • вносить зміну терміну, протягом якого можна скласти заяву про надання номеру PESEL зі статусом UKR з 30 днів з дня приїзду на територію РП на “негайно після прибуття”
  • вносить зміну щодо підтвердження особи при наданні статусу, з 1 липня – тільки на основі закордонного паспорта можна підтвердити особу, а також обов’язок для громадян України актуалізувати персональні дані в довільному управлінні гміни протягом 60 днів від дати видачі закордонного паспорту, якщо їх номер PESEL був виданий на основі іншого документу ніж дійсний закордонний паспорт;
  • зміна закону розширює перелік громадян України, котрі можуть клопотатися про дозвіл на тимчасове перебування та надає можливість клопотатися про видачу вищезазначеного дозволу: для члена сім’ї громадянина Республіки Польща – чоловіка/дружини громадянина Польщі та для неповнолітньої дитини чоловіка/дружини громадянина Польщі (ст. 158 ч. 2 Закону про іноземців); з метою возз’єднання сім’ї (ст. 159 ч. 1 Закону про іноземців).
  • Закон вносить також нову можливість подальшої легалізації перебування для громадян України, які мають статус тимчасового захисту. Це можливість отримати посвідку на тимчасове перебування  терміном 3 роки для осіб, які відповідають наступним критеріям:
  • мали статус біженця станом на 4 березня 2024 року
  • в день подачі заяви про видачу посвідки на тимчасовий захист матиме статус UKR;
  • мав безперервно статус UKR щонайменше 365 днів.
  • зміна спеціального закону передбачає прив’язку призначення і виплату допомоги на виховання (так звані  800+), а також допомогу Добрий Старт (300зл) від того чи дитина реалізує відповідно обов’язок річної підготовки до школи (“zerówka”), шкільний обов’язок або обов’язок навчання в навчальному закладі, що належить до польської системи освіти. Це положення буде чинне від початку розрахункового періоду виплати допомоги, що починається з 1 червня 2025 року,  з 2025/2026 навчального року;
  • скасовує підстави для отримання громадянином України зі статусом тимчасового захисту одноразової грошової допомоги у розмірі 300 злотих на особу на прожиття, зокрема, на харчування, одяг, взуття, засоби особистої гігієни та оплату житла;

Нижче наводимо також поширені запитання від наших бенефіціарів, відповіді на які стосуються змін у Законі про допомогу громадянам України.

  1. Я громадянин України, маю статус UKR, чи у зв’язку зі змінами в спецзаконі, я можу отримати карту CUKR, якщо не працюю і не веду бізнесу?

Так, громадяни України, які перебувають під статусом тимчасового захисту в Україні, навіть якщо не працюють і не ведуть підприємницької діяльності можуть подати заяву на отримання посвідки на тимчасове проживання з відміткою CUKR, якщо вони відповідають переліченим вимогам:

  • мали статус біженця станом на 4 березня 2024 року
  • в день подачі заяви про видачу посвідки на тимчасовий захист матимуть статус UKR;
  • мали безперервно статус UKR щонайменше 365 днів.

Згідно з офіційною інформацією, наданою Управлінням у справах іноземців, заява на отримання посвідки на тимчасове проживання подаватиметься лише в електронному вигляді за допомогою онлайн-сервісу, що надається Головою Управління у справах іноземців, на спеціальному бланку (який буде визначено відповідним нормативним актом). Положення, що стосуються цього процесу, набудуть чинності лише з моменту запуску онлайн-сервісу. Детальна інформація про цю процедуру буде доступна до запуску онлайн-сервісу, який заплановано на наступний рік.

  1. Я громадянин України і маю Карту Поляка. Чи можу бути визнаний громадянином Польщі, якщо зараз маю статус UKR ?

Так, на основі польського походження – наявності Карти Поляка – ви можете подати заяву про визнання вас громадянином Польщі, але тільки після не менше одного року безперервного перебування на території Республіки Польща на основі дозволу на постійне проживання. Тому спочатку слід подати заяву на отримання дозволу на постійне перебування на основі Карти Поляка і лише через рік, на підставі вищезгаданого дозволу, можна подати заяву про визнання громадянином Польщі.

Опис процедури подання заяви та вимоги до неї можна знайти за посиланням: 

https://migrant.wsc.mazowieckie.pl/pl/procedury/uznanie-za-obywatela-polskiego

  1. Я громадянин України, не маю статусу UKR, приїхав в Польщу по безвізу. Чи можу я працювати тут без дозволу на роботу?

Так, громадяни України, котрі легально перебувають на території РП, можуть легально працювати без дозволу на роботу, тому що мають умовний доступ до ринку праці на основі Закону про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни. Визначення “умовний доступ до ринку праці” передбачає обов’язок роботодавця заповнити повідомлення до Управління праці про працевлаштування громадянина України протягом 7 днів від дня працевлаштування. Нагадуємо, що умовою легального працевлаштування є також підписаний договір (трудовий договір/ договір доручення/ договір на виконання певної роботи) з роботодавцем у 2 примірниках для кожної зі сторін договору. Інформуємо, що з 1 липня 2024 року мінімальна заробітна плата становить 4 300 злотих брутто/місяць, а мінімальна погодинна ставка – 28,10 злотих брутто/годину.

Детально про правила доручення виконання роботи громадянину України на підставі повідомлення та про подачу повідомлення можна прочитати тут: https://warszawa.praca.gov.pl/powiadomienie-o-podjeciu-pracy-przez-obywatela-ukrainy

  1. Чи маючи статус УКР я можу виїжджати з Польщі, не втрачаючи статусу? Чи змінилися правила перетину кордону для громадян України у зв’язку зі змінами до Закону про допомогу громадянам України?

Громадяни України, які мають статус тимчасового захисту в Польщі можуть виїжджати з Польщі на період, який потребують. Закон не забороняє таким особам виїжджати з країни. Якщо громадянин хоче зберегти статус УКР, його виїзд не може тривати більше ніж 30 днів, в іншому випадку статус буде втрачено. Умовою перетину кордону для таких громадян є наявність діючого закордонного паспорта, оновлений застосунок mObywatel та активний документ Diia.pl. Зверніть увагу, що статус тимчасового захисту надається з метою надання безпеки осіб, які покинули країну походження або певну географічну територію через іноземне вторгнення, війну, громадянську війну, етнічний конфлікт або грубі порушення прав людини.

Більше про електронний документ Diia.pl: https://www.gov.pl/web/mswia/diiapl–elektroniczny-dokument-dla-uchodzcow-wojennych-z-ukrainy

https://info.mobywatel.gov.pl/dokumenty/diia

Важлива інформація та поради Прикордонної служби Польщі щодо перетину кордону для громадян України зі статусом UKR: https://www.strazgraniczna.pl/pl/cudzoziemcy/status-ukr-zasady-ochrony/13477,Status-UKR-uregulowania-prawne-dotyczace-ochrony-czasowej-dla-obywateli-Ukrainy-.html

  1. Я громадянка України, була в Польщі в 2022 році після початку війни в Україні,  отримала статус тимчасового захисту UKR. Через сімейні обставини в кінці 2022 року я повернулася в Україну. Зараз хотіла б повернутися до Польщі у зв’язку з воєнними діями. Чи я можу повторно отримати статус тимчасового захисту UKR?

Якщо ви не маєте статусу тимчасового захисту в іншій країні ЄС і в’їжджаєте до Польщі, наприклад, по безвізу, ви можете повторно подати заяву на отримання статусу UKR до будь якого Управління гміни. Зверніть увагу, що з 1 липня кінцевим терміном подачі заяви на отримання статусу тимчасового захисту до муніципалітету є «негайно після прибуття». Це означає, що ви маєте подати заяву якомога швидше, без необґрунтованих затримок.

Детальніше про зміни, внесені поправкою до спеціального закону з 1 липня 2024 року:

https://www.gov.pl/web/udsc/nowelizacja-ustawy-o-pomocy-obywatelom-ukrainy-w-zwiazku-z-konfliktem-zbrojnym-na-terytorium-tego-panstwa2

  1. Де шукати помешкання для осіб, які жили за державною програмою підтримки 40+?

З 1 липня набули чинності зміни, що стосуються житлової підтримки  для громадян України.

Наразі громадяни України, які приїхали до Польщі у зв’язку з воєнними діями, можуть проживати в центрах колективного розміщення, власники/організатори, яких підписали угоду з воєводою. Особи, які потребують підтримки в розміщенні, можуть звернутися до гміни або повіту, на території якого вони зараз перебувають, за допомогою в пошуку місця в центрах колективного розміщення, розташованих на території даної гміни або повіту.

У Мазовецькому воєводстві звернутися з метою надання інформації про можливе місце проживання в ЦКР можна до:

З понеділка по п’ятницю з 8.00 до 16.00 особисто в Міжкультурному центрі соціального розвитку на вул. Тарговій, 81 (ul. Targowej 81) у Варшаві або за телефоном 885 466 439.

У вихідні та з понеділка по п’ятницю з 16:00 до 8:00 телефонуйте до Столичного центру безпеки за номером 22 443 01 12.

987 – Воєводський центр управління кризовими ситуаціями, номер доступний 24/7.

Люди, які проживають за межами Варшави, можуть звертатися лише за номером 987, який доступний 24/7.