Jak zrozumieć cudzoziemców i jak się dogadać? Wzmacnianie umiejętności komunikacji międzykulturowej. Psychologiczne aspekty pracy z osobami z doświadczeniem migracji.

Zapraszamy na szkolenie pracowników socjalnych, pracowników ośrodków pomocy społecznej, doradców zawodowych, pedagogów, oraz wszystkich pracowników sektora społecznego zajmujących się wsparciem migrantów i osób przebywających w procesie migracji. Osoby, których praca polega na obsłudze klienta, w tym klienta z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa. Osoby zainteresowane budowaniem kultury tolerancji w miejscu pracy i społecznościach lokalnych.

Szkolenie ma na celu wyposażenie uczestników szkolenia w niezbędne narzędzia
i umiejętności do efektywnego budowania komunikacji i współpracy z osobami z doświadczeniem migracji. Poprzez zrozumienie specyfiki funkcjonowania osoby w kryzysie migracyjnym uczestnicy będą mogli z większą skutecznością wspierać osoby z doświadczeniem migracyjnym w procesie adaptacji i integracji społecznej.

Zgłoszenia: Zapraszamy do zgłoszeń poprzez formularz

Termin: piątek, 27 września 2024, czas trwania: 8 godzin, w godz. 9:00 – 17:00

Miejsce: Warszawa (dokładną lokalizację podamy wkrótce)

Trenerki: Iana Lisna-Nozykowska oraz Anastasiya Padlikowska

Zakres tematyczny szkolenia:

Wprowadzenie do migracji:

  • Definicja migracji i główne przyczyny.
  • Różnorodność migracji: przymusowa i dobrowolna, wewnętrzna i międzynarodowa.
  • Zrozumienie doświadczeń migrantów: wyzwania i możliwości.
  • Znaczenie kultury dla migrantów: język, obyczaje, tradycje.

Komunikacja i empatia:

  • Budowanie relacji z migrantami sprzyjające efektywnej współpracy.
  • Skuteczna komunikacja międzykulturowa w kontekście kulturowej różnorodności.
  • Rozwijanie umiejętności empatii i zrozumienia doświadczeń migrantów.

Wsparcie społeczne i integracja międzykulturowa:

  • Doskonalenie umiejętności miękkich w obszarze wsparcia w adaptacji i integracji społecznej.
  • Omówienie doświadczenia praktycznego uczestników szkolenia.

Metody szkoleniowe:

  • Prezentacje multimedialne.
  • Dyskusje grupowe.
  • Analiza przypadków.
  • Role-play.
  • Warsztaty praktyczne.
  • Studia przypadków.
  • Ćwiczenia refleksyjne.

Prowadzący:

Anastasiya Padlikowska

Psycholożka międzykulturowa z doświadczeniem migracji. Tematyką migracyjną i uchodźczą interesuję się od dawna: podczas studiów w ramach praktyk uczestniczyła w monitoringu ośrodków dla uchodźców w Polsce, w 2010 roku obroniła pracę magisterską na Uniwersytecie Jagiellońskim pod tytułem „Czynnik ludzki”: kulturowe i psychologiczne uwarunkowania barier pomiędzy personelem a mieszkańcami ośrodków dla uchodźców w Polsce”. W latach 2013-2014 była zaangażowana w projekty na rzecz migrantów i migrantek w Polsce prowadzone przez Fundację na rzecz Różnorodności Społecznej. Koordynowałam Migranckie Centrum Wsparcia oraz prowadziła konsultacje indywidualne, warsztaty z zakresu adaptacji kulturowej i spotkania integracyjne. Od 2022 roku jest praktykiem Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Pracuje w Fundacji Polskie Forum Migracyjne od marca 2022 roku – prowadzi konsultacje psychologiczne w gabinecie dla osób dorosłych w języku rosyjskim, angielskim oraz polskim.

Iana Lisna-Nozykowska
Magister psychologii, absolwentka studiów podyplomowych Uniwersytetu SWPS kierunek Psychologia Kryzysu i Interwencji Kryzysowej oraz I i II stopnia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Ukończyła całościowe szkolenie przygotowujące do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty w Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym we Wrocławskiej Fundacji Ochrony Zdrowia Psychicznego i Rozwoju Psychoterapii. Tematykę różnorodności, Praw Człowieka oraz pracy z migrantami zaczęła zgłębiać jeszcze w 2008 roku będąc studentką i założycielką organizacji pozarządowej w Charkowie działającej na rzecz edukacji społecznej w obszarze Praw Człowieka.
W latach 2012-2016 była konsultantką Telefonu Zaufania dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy przy Specjalistycznej Poradni Rodzinnej. W latach 2011-2020r. pracowała jako konsultantka ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w ramach Pogotowia „Niebieska Linia” prowadzonego na zlecenie PARPA, pełniąc dyżury również dla obcokrajowców. W latach 2017-2018 r. odbyła staż kliniczny w Stowarzyszeniu na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” od tego czasu nieprzerwanie prowadzi konsultacje dla osób uwikłanych w przemoc oraz innych osób znajdujących się w sytuacji kryzysu. Od 2012 r. prowadzi warsztaty i szkolenia z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie dla osób pracujących w tym obszarze.

W latach 2016-2019 była jednym z realizatorów programów profilaktycznych realizowanych w ramach Stowarzyszenia Niebieska Linia; celem których jest przekazanie wiedzy nt. emocji, potrzeb, granic oraz wiedzy dot. psychofizycznego rozwoju człowieka, dedykowanych rodzicom małych dzieci oraz nastolatków. W ramach programu Niebieskie spotkania; prowadziła warsztaty dla dzieci i młodzieży od 7 roku życia oraz kadry pedagogicznej na zlecenie Biura Edukacji m. st. Warszawy.

We współpracy z Fundacją Polskie Forum Migracyjne realizuje program dla rodziców z doświadczeniem migracji i uchodźstwa zwiększający kompetencje rodzicielskie ze szczególnym uwzględnieniem obecnej sytuacji życiowej. Wspiera merytorycznie w pracy pomocowej poszczególnych pracowników fundacji, w tym psychologów, pracowników socjalnych.

Osoba do kontaktu:

Justyna Różańska
tel. +48 692 754 812
j.rozanska@forummigracyjne.org