Szkolenie:
„Wielokulturowa społeczność lokalna – jak ją skutecznie integrować. Narzędzia i metody.”
Szkolenie odbędzie się w dwóch terminach:
27 października 2023 r i 30 października 2023 r. To szkolenie jednodniowe. Prosimy o wybór jednego terminu, który jest dla Państwa dostępny.
Wymiar czasowy: jednodniowe szkolenie
Miejsce: Warszawa
Godziny: 9.00 – 16.00
Grupa uczestników: pracownicy domów kultury i organizacji (stowarzyszeń, fundacji), a także członkowie grup inicjatywnych działających na rzecz integracji lokalnych społeczności, rodzice zaangażowani w szkolną radę rodziców.
Zapisy przez formularz
Zarys programu szkolenia:
1. Zagadnienia dotyczące wielokulturowości i międzykulturowości oraz to, co z nich wynika dla lokalnej społeczności;
2. Procesy grupowe na styku kultur i zastanowimy się jak nimi świadomie zarządzać tak, by wspiera integrację wszystkich mieszkańców lokalnej społeczności;
3. Model edukacji międzykulturowej WISE – wspierający integrację dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji i tych bez takiego doświadczenia;
4. Sposoby wykorzystania modelu WISE i innych form edukacji w pracy ze społecznością lokalną, tak by wzmacniać integrację między ludźmi należącymi do różnych grup kulturowych.
5. Zwiększanie jakości i różnorodności działań kulturalno-edukacyjnych poprzez realizację projektów międzykulturowych: jak to robić w praktyce? Przykłady projektów i działań.
Każdy z uczestników i uczestniczek otrzyma po zajęciach drukowany egzemplarz publikacji: „Model edukacji międzykulturowej WISE oraz przykładowe scenariusze zajęć”.
W razie pytań prosimy o kontakt: j.rozanska@forummigracyjne.org
Prowadzące:
Zuzanna Rejmer – psycholożka międzykulturowa, psychoterapeutka w trakcie certyfikacji, psychotraumatolożka, trenerka i doradczyni w zakresie umiejętności społecznych i kompetencji międzykulturowych. Od 2004r. pracuje z osobami z doświadczeniem migracji w tym młodymi imigrantami i uchodźcami, od 2008r. związana z Fundacją Polskie Forum Migracyjne.
Na co dzień prowadzi szkolenia i konsultacje oraz realizuje projekty wspierające integrację uczniów z doświadczeniem migracji w polskich szkołach. Wspiera rodziny wielojęzyczne w korzystaniu z potencjału rodzimych języków. Prowadzi warsztaty i konsultacje indywidualne dla rodziców, dzieci i osób dorosłych. Wpiera Polaków mieszkający za granicą w radzeniu sobie z wyzwaniami życia między kulturami i językami. Szkoli osoby pracujące z osobami z doświadczeniem migracji (m. in. doradców zawodowych, nauczycieli, psychologów). Superwizuje pracę asystentów i asystentek międzykulturowych pracujących w szkołach. Współautorka modelu edukacji międzykulturowej WISE. Autorka i współautorka publikacji służących rozwojowi kompetencji międzykulturowych pracowników oświaty m.in. poradnika „Inny w polskiej szkole. Poradnik dla nauczycieli pracujących z uczniami cudzoziemskimi”, czy poradnika „Podejście wielokulturowe w doradztwie zawodowym.”
Marta Brzezińska – Hubert – socjolożka i trenerka specjalizująca się w obszarach związanych z mobilnością edukacyjną , edukacją międzykulturową i pozaformalną, , przedsiębiorczością młodzieży oraz projektami animacyjno-kulturalnymi. Absolwentka Centrum Studiów Społecznych IFiS PAN i Lancaster University, Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych UE w Poznaniu oraz Szkoły Trenerów Biznesu House of Skills i Europejskiej Szkoły Trenerów SALTO T&C. Posiada wieloletnie doświadczenie edukacji i pracy zagranicą, m.in. z osobami z doświadczeniem migranckim i uchodźczym. Od 2005 roku prowadzi projekty edukacyjne, szkolenia i warsztaty z kadrami szkół i uczelni wyższych, studentami i studentkami kierunków pedagogicznych, przedstawicielami firm, wolontariuszami międzynarodowymi oraz osobami pracującymi z dziećmi i młodzieżą w środowisku międzykulturowym. Współpracuje z wieloma instytucjami w Polsce i zagranicą, jako m.in. trenerka Europejskiego Korpusu Solidarności, Programu Erasmus+, mentorka Centrum Edukacji Obywatelskiej i tutorka w Programie „Blisko” Narodowego Centrum Kultury. Członkini Europejskiej Platformy Mobilności Edukacyjnej (EPLM), prezes Fundacji „Arte Ego” realizującej międzynarodowe partnerstwa strategiczne w zakresie modeli i narzędzi edukacyjnych. Od 2017 roku współpracuje z Fundacją Polskie Forum Migracyjne, gdzie wraz z Zuzanną Rejmer realizuje projekty wspierające integrację uczniów cudzoziemskich w polskich szkołach. Autorka i redaktorka publikacji o tematyce edukacyjnej i szkoleniowej.
—
Szkolenie w ramach projektu „Witam Sąsiada! Integracja migrantów i migrantek w lokalnych społecznościach”. Jest on finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Projekt realizowany wspólnie przez Fundację Polskie Forum Migracyjne, Fundację dla Wolności, Gminę Izabelin, Gminę Marki oraz Gminę Podkowa Leśna.