Mamy ponad 2 miliony nowych gości, wielu z nich zostanie w Polsce na długo. Poznajmy się! Rozmowa jest najprostszą, najbardziej dostępną dla każdego i zarazem bardzo potrzebną formą wsparcia migrantów, zwłaszcza jeśli przybiera formę długofalowych, systematycznych konwersacji z języka polskiego. To pierwszy krok do integracji, która jest procesem wymagającym zaangażowania, ale i wartościowym dla każdej ze stron. Budujmy nowe relacje!
Zapraszamy do udziału w konferencji o formach wsparcia cudzoziemców w Polsce, w tym łączącej seniorów i osoby z doświadczeniem uchodźczym czy migranckim. Skupimy się szczególnie na konwersacjach z języka polskiego, zaangażowaniu seniorów w działania na rzecz migrantów, wyzwaniach i możliwościach związanych z przybyciem nowych mieszkańców Polski z Ukrainy. Pokażemy dobre praktyki działań międzypokoleniowych. Porozmawiamy też o migrantkach i migrantach z innych stron świata.
A wszystko to m.in. na bazie naszych doświadczeń związanych z realizacją projektu „Polska dla początkujących i zaawansowanych”, w którym seniorzy-wolontariusze prowadzili konwersacje z języka polskiego z osobami z doświadczeniem uchodźczym czy migranckim.
:::::::::::: PROGRAM ::::::::::::::::
11:00 – 11:45 OTWARCIE I WYSTĄPIENIA
(na miejscu i online)
=>> O wyzwaniach integracji w kontekście osób z Ukrainy opowie prezeska Fundacji Polskie Forum Migracyjne, Agnieszka Kosowicz
=>> O potencjale seniorek i seniorów w procesie integracji międzypokoleniowej i międzykulturowej opowie Marta Białek-Graczyk, prezeska Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”
=>> O projekcie „Polska dla początkujących i zaawansowanych” poświęconym konwersacjach z języka polskiego w parach seniorsko-migranckich opowiedzą Aleksandra Kochanowska (Fundacja Polskie Forum Migracyjne) i Urszula Engelmayer (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”)
11:45 – 12:00
PRZERWA KAWOWA
12:00 – 13:30 na miejscu:
TARGOWISKO WIEDZY – wymiana doświadczeń i wiedzy w podgrupach tematycznych dotyczących: konwersacji seniorsko-migranckich, migrantów-wolontariuszy, zaangażowania społecznego uchodźców z Ukrainy, aktywizmu seniorskiego, działań aktywizujących seniorów, podstaw nauczania języka polskiego przez nieprofesjonalistów, różnych form wolontariatu na rzecz migrantów, sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i migrantów spoza Ukrainy, dbania o siebie samych, gdy pomaga się innym
12:00 – 13:30 online:
Warsztat o tym, jak organizować konwersacje z języka polskiego dla migrantek i migrantów
13:30 – 14:15
PRZERWA OBIADOWA
14:45 – 16:15 na miejscu
WARSZTATY w dwóch podgrupach:
GRUPA 1: Jak budować relacje międzykulturowe i międzypokoleniowe poprzez konwersacje z języka polskiego?
GRUPA 2: Jak nawiązywać współpracę międzykulturową z uchodźcami?
16:00 – 16:15
PRZERWA
16:15 –17:45 na miejscu
WARSZTATY w dwóch podgrupach:
GRUPA 1: Jak nawiązywać współpracę międzykulturową z uchodźcami?
GRUPA 2: Jak budować relacje międzykulturowe i międzypokoleniowe poprzez konwersacje z języka polskiego?
17:45 – 18:00
ZAKOŃCZENIE
20:00
WSPÓLNA KOLACJA w bardzo miłym miejscu! Porozmawiamy swobodnie i poznajmy się lepiej.
*Liczba osób uczestniczących jest ograniczona.
**Zapisy na wydarzenie stacjonarne i online przyjmowane są do 17 maja przez link: https://www.webankieta.pl/…/konferencja-nowe-relacje.html
***Zgłoszenie przez formularz nie jest jednoznaczne z potwierdzeniem uczestnictwa. Organizatorki będą kontaktować się z wybranymi uczestnikami i uczestniczkami na podstawie nadesłanych ankiet.
Organizatorzy: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polskie Forum Migracyjne.
Wydarzenie jest realizowane z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.