UWAGA – ZMIANA DATY!
Zapraszamy 6 maja o 18:00!
Przepraszamy za tę zmianę. Wynika z przyczyn niezależnych.
Nauczyciele i nauczycielki w Polsce stoją aktualnie przed dużym wyzwaniem włączania dzieci z Ukrainy zarówno w proces edukacji (w systemie jak dotąd jeszcze niezaadaptowanym do nowych realiów), jak i integrację. Pandemia wystawiła relacje rówieśnicze na próbę i niejednokrotnie, mocno je osłabiła. Wielu nauczycieli martwi się o to, jak nowi uczniowie z Ukrainy odnajdą się w nowym środowisku. Jak zostaną przyjęci przez rówieśników? Jak wzmacniać w dzieciach wzajemną ciekawość, sympatię i koleżeństwo? Jak przeciwdziałać wykluczeniu, dyskryminacji, przemocy rówieśniczej i innym trudnościom, które mogą pojawiać się i nasilać?
Już kilkumiesięczna izolacja od rówieśników spowodowana kolejnymi lockdown’ami sprawiła, że u wielu dzieci pojawiły się ogromne obawy przed powrotem do szkoły. Dzieci obawiały się nie tylko nadrabiania zaległości, ale także powrotu do kontaktów z rówieśnikami. Wielu uczniów i uczennic w trakcie miesięcy izolacji nie utrzymywało żadnych kontaktów koleżeńskich. Szczególnych trudności w tym zakresie doświadczały dzieci z doświadczeniem migracji. Szczególnie dzieci, które już wcześniej czuły się odtrącone przez klasę, teraz mają jeszcze większe opory przed kontaktem z rówieśnikami. Na nauczycieli spadło trudne zadanie wspierania uczniów w odbudowywaniu relacji albo wręcz tworzeniu na nowo konstruktywnych relacji koleżeńskich.
Webinar ma służyć wzmocnieniu kompetencji nauczycielek i nauczycieli w tym zakresie. Podczas webinarium uczestniczki i uczestnicy poznają metodę opracowaną przez fińskiego psychiatrę Bena Furmana oraz program, który będą mogli zrealizować ze swoimi klasami. Realizacja tego programu, lub jego wybranych elementów, pozwoli dzieciom rozwinąć umiejętności potrzebne do budowania jak najlepszych relacji w klasie. Klasy, które zrealizują program, będą mogły starać się o uzyskanie certyfikatu „Skillfull Class” przyznawanego przez Instytut Terapii Krótkoterminowej w Helsinkach.
Rejestracja pod tym linkiem
Webinar poprowadzi Marta Piegat-Kaczmarczyk – doświadczona psycholożka, terapeutka pracująca z dziećmi i młodzieżą oraz trenerka metody Kids Skills.
Język webinarium: polski.
WEBINAR W RAMACH PROJEKTU „CAŁY ŚWIAT W NASZEJ KLASIE – WZMACNIANIE KOMPETENCJI MIĘDZYKULTUROWYCH DZIECI – EDYCJA 2021/2022”